a
0354
666 66 66
Çağrı Merkezi
Yöresel Yemeklerimiz

TANDIR KEBABI:

Malzemeler:
(4 kişilik)
1 kg kuzu eti
1/2 Domates
250 gr sivri biber
2 baş kuru soğan, tuz ve karabiber.

Yapılışı:
Kebap için alınan et bir gün önceden tuzlanıp dinlenmeye bırakılır. Özel olarak hazırlanan tandır ocağında iki taraflı yanan ateşin ortasına şişlere takılarak yarım saat pişmeye bırakılır. Domatesler ve biberler ayrı pişirilir. Yarım saat ateşte pişen etler közde içini çekmesi için 10-15 dk bekletilir. Pişmiş olan et özel pidesinin üstünde doğranır. İsteğe göre karabiber eklenir. Domates, biber ve kuru soğandan oluşan tabakta, doğranmış pidelerle servis yapılır.ARABAŞI : 
Yozgata has, soğuk kış gecelerinin vazgeçilmez en önemli yemeğidir Arabaşı Yozgat uzun kış gecelerinde akşam yemeğinden sonra ve yatmadan önce yapılan sohbetler esnasında ikram edilen bir çeşit ara öğün yemeğidir. Bu sebeple yemeğin asıl adı ara aşı olmasına rağmen halk ağzında söylene söylene arabaşı şeklini almıştır. Malzeme olarak un, su ve tuz kullanılır. Çorbası içinse tavuk veya hindi eti kullanılır. 
Malzemesi 

HAMURU İÇİN : 
5 kg su 
650gr un (12 kişiliktir) 
5 litre suyun 3 litresi ateş üzerinde kaynamaya bırakılır. Kalan 2 litre soğuk suya 650 gr un ilave edilip mikserle çarpılarak bulamaç haline getirilir. Bulamaç haline getirilmiş hamur kaynamakta olan suya birdenbire boşaltılır. Oklava ile devamlı karıştırılarak hamur mısır patlağı gibi patlamaya başlayınca 3-4 dakika daha kaynatılıp 40 cmlik 2 adet siniye dökülüp soğutmaya terk edilir. 
ÇORBASI İÇİN : 
Tavuk veya Hindi eti (göğüs) 
5 kg su 
5 kaşık un (yağsız kavrulmuş un) 
2 kaşık salça 
1 kaşık pul biber 
150 ve 200 gr yağ 
Tüm bu malzemeler çiğ olarak karıştırılıp ocağa konulur. Köpük kayboluncaya kadar pişirilerek hazır hale getirilir. İkramdan önce tikelenen et çorbaya ilave edilip bir taşım kaynatılıp servis yapılır. 
Soğumaya bırakılan hamur, ıslak bir bıçak ile baklava dilimleri şeklinde kesilir. Tepsinin ortası çorba kasesi sığacak şekilde açılır, açılan yere çorba kasesi yerleştirilir. Kesilen hamurlar kaşık üzerine yerleştirilerek çorba ile birlikte çiğnemeden yutulur. 

CILBIR : 
Yapılışı: 
Malzeme olarak mercimek, un, kuru soğan, tuz kullanılır. Bir tencerede su ile mercimek kaynatılır. Piştikten sonra başka kapta yapılan unlu bulamaç mercimeğe ilave edilir. Kavrulmuş soğan bu malzemenin üzerine dökülür.
DESTİ KEBABI : 
Mevcut grubun sayısına göre büyüklüğü tespit edilecek sağlam bir su destisi alınır. Örneğin misafir 10 kişi olduğunda orta boy bir desti tercih edilmelidir. Yöreye has bir yemek türüdür. Tandır ekmeği ile yenir. Sokum ya da dürüm yapılır. 

MALZEMESİ : 
(Yaklaşık 10 Kişilik) 
1 adet Desti 
3 kg. Kuşbaşı et 
1 kg. Domates 
300 gr. Sarımsak 
200 gr. Sivri biber 
200 gr. Tereyağı 
Karabiber, tuz 

YAPILIŞI : 
Doğranmış domates, sivri biber ve sarımsak kuşbaşı ete katılarak ezmeden iyice karıştırılır. Yeterince tuz ilave edilir. Desti içi iyice yıkandıktan sonra karıştırılan malzeme destinin içerisine doldurulur. En üste tereyağı konulur. Destinin ağzı hamur ile kapatılır ve ortası hafif açılır. 
Genellikle açık havada odun veya meşe kömürü yakılmış bir ateşte pişirilir. İki saate yakın bir zamanda pişen yemeği ilk defa yapanlara meşe kömürüyle yapmaları tavsiye edilir. Yemek piştikten sonra desti kırılarak yemek destinin içinden servis yapılır. 
Desti Kebabı, Yozgat Belediyesi tarafından Türk Patent Enstitüsüne "Yozgat Yöresi Yemeğidir" diye tescil ettirilmiştir. 

MADIMAK :

Malzemesi: 
1.5 kg. madımak 
Bir kase yoğurt 
150 gr. pastırma 
Bir-iki diş sarımsak 
Tuz, biber, yağ, salça 

Yapılışı: 
1.5 kg. madımak temizlendikten sonra satırla kıyılarak iyice küçültülür. Bir tencereye yağ, salça, pastırma konularak kavrulur. Kıyılan madımak üzerine ilave edilir. 15 dakika pişirildikten sonra servis yapılır. Sarımsaklanmış yoğurt isteğe göre sos olarak kullanılır. 


ÇİĞDEM PİLAVI :

Malzemeler: (8-10 kişilik)
4 kase bulgur
1 kase tere yağı
8 kase tavuk suyu
1 kase çiğdem

Yapılışı:
Tereyağı bir tavada eritilir. Bulgur, bu yağ ile biraz kavrulduktan sonra tavuk suyu ilave edilir. Piştikten sonra üzerine çiğdemin kök kısmı ve çiçeği ilave edilir. Dinlenmeye bırakılır.


EKŞİLİ KABAK :

Malzemesi:
1Adet kara kabak veya yarım bal kabağı
Bir yemek kaşığı un, yeteri kadar tuz
İki adet kuru soğan
Bir yemek kaşığı salça
Sosu için:
4 Diş sarımsak
1 Adet yumurta
1 Çay bardağı sirke
1 Tatlı kaşığı tuz
Yapılışı:
Kabaklar ince ince dilimlenip yıkanır. 1 yemek kaşığı un ve tuzla harmanlanır. Fırın tepsisine alınır. 30 dk. kadar fırında pişirilir. Bir tavada orta boy iki adet kuru soğan sıvı yağ ile kavrulur. Bir yemek kaşığı salça ve iki su bardağı kadar su eklenir. Bu salçalı su fırındaki kabağın üstüne dökülür ve kabağın üstünü kapatacak kadar olmalıdır. 5-10 dk. daha fırınlanır.
Sosu:
4 diş sarımsak ezilir. 1 yumurta, 1 çay bardağı sirke ve tuz karıştırılır. Fırındaki kabağın üzerine gezdirilir. 5 dk daha pişirilir ve servis edilir.


GINNIÇ :

Malzemeler:
1 kg un, tavuk, tuz, sarımsak
Yapılışı: ( 5 Kişilik )
1 kg un, unu hamur edecek kadar soğutulmuş tavuk suyu, 1 yemek kaşığı tuz. Bu malzeme hamur sert olacak şekilde yoğurulur. Hepsi büyükçe bir beze yapılır. Bu beze, oklava yardımıyla biraz da unlanarak yaklaşık 3 cm kalınlığında açılır. Ortadan kesilerek iki parça elde edilir. Yarım daire şeklindeki bu parçalar da iki parmak kalınlığında şerit şerit kesilir. Son olarak şerit halindeki hamur da erişteden daha kalın şekilde kesilir. Her bir parçaya iki parmakla bastırılır ki bu da hamurun yuvarlanmasını sağlar.
Bir tencerede 4-5 kilo su, içine 1 yemek kaşığı tuz konularak kaynatılır. Daha sonra kaynayan bu suyun içerisine hamur atılır ve haşlanır. Pişince hamurun beyazlığı kalmayıncaya kadar süzülür. Bir tepsiye alınır ve üzerine didiklenmiş tavuk eti serpilir. Tavuk suyu derince bir kaseye alınır. Ayrıca dövülmüş sarımsak da bulundurulur. Servise sunulduğunda bir kaşık hamur alınır, tavuk suyundan ve isteğe göre sarımsak sosundan alınır.


KABAK ÇİÇEĞİ DOLMASI :

Malzemesi: (6 Kişilik)
Yarım kilo kabak çiçeği
Yeteri miktarda zeytinyağı
1 baş kuru soğan
1yemek kaşığı salça
1 kase bulgur
1 fincan pirinç
Dereotu, maydanoz, pul biber, tuz.

Yapılışı:
Yağ kızdırılır, soğan yemeklik doğranır, pembeleşince salça koyulup kavrulur. Daha sonra bulgur ve pirinç koyulur. Bu harç bir miktar kavrulur. Yeşilliği ve baharatı da koyulduktan sonra üzerine 1,5 buçuk su bardağı su koyulur. Bu su çekene kadar iç pişirilir ve ılıyana kadar dinlendirilir. Çiçeklerin sap kısmı ayıklanır. İçlerine birer tatlı kaşığı hazırlanan harçtan koyulur ve çiçeklerin yaprakları harcın üstüne kapatılır. Tencereye yatay halde dizilir. (Çiçeklerin açılmaması için sap kısmı bir öncekinin ağız kısmına gelecek şekilde dizmeye özen gösterilir.) Dolmaların üstünü geçmeyecek şekilde su ve bir miktar zeytin yağı eklenir. Suyunun taşmaması için de küçük bir tabak ters çevrilerek koyulabilir. Kaynayana kadar yüksek ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte 15-20 dk. pişirilir. Arzuya göre sarımsaklı yoğurt sos olarak kullanılır.


KAVURGA :
Yapılışı:
Bulgurun yeni pişmişine hedik denildiği gibi, bulgurun kurusu ateşte kavrularak, içine de çedene katılırsa ona da kavurga denir. Kavurga bulgurun yanı sıra ayıklanmış buğdaydan da yapılır. Uzun kış gecelerinde çerez olarak tüketilir.


SULU KÖFTE:

Hemen her düğün ve özel günlerde vazgeçilmez temel bir yemek cinsidir.

Yapılışı:
Bulgur ve kıyma dövülür. Çeşitli baharatlar katılıp yoğrulur. Çok küçük bilye büyüklüğünde parçalara ayrılıp yuvarlanır, ayrı bir tencerede yağıyla salçası yapılıp köfteler içine atılarak pişene kadar kaynatılır


YARMA AŞI :

Yapılışı:
Diri buğday dövülerek buğdaylar üzerindeki kabuklar alınır. Kalan kısım yarma olarak bilinir. Yarma kazanda kaynatılarak süzülür. Derin bir kaba alınan yarma aşının ortası açılıp içine yağlı et suyu dökülür. Servise hazır hale getirilir. Yarma aşının yapılışı bazı yörelerde değişiklik gösterir. Tere yağda kuru soğan ve salça kavrulur, içerisine 3 su bardağı su koyulur biraz daha kavrulan bu harcın içine daha evvelden kaynatılan yarma ve kuru fasulye koyulur. Suyu çekene kadar pişirilir.