a
0354
666 66 66
Çağrı Merkezi
Enerji Yatırımı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YOZGAT ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETİYOR!

            Yozgat merkeze bağlı Salmanfakılı köyü Beşiktepe mevkiine 9 yıl önce kurulan Yozgat İli Katı Atık Bertaraf Tesislerinde, çöplerin Ön Ayrıştırma Ünitesinden geçirilerek organik atıkların Fermantasyon Tesisinde çürütülmesi sonucu elde edilen biyogazdan ve mevcut Düzenli Depolama Alanında oluşan metan gazından enerji üretilmeye başlanması için ihaleyi alarak yaklaşık 21 milyon liralık yatırımı yapacak olan ITC-KA ENERJİ ÜRETİM SANAYİ VE TİC. A.Ş. ile YOKAB Başkanlığı arasında imzalar atıldı.

            İmzalar atıldıktan sonra açıklamada bulunan Yozgat İli Katı Atık Bertaraf Tesisleri Birlik Başkanı Dr. Kazım ARSLAN, mevcut durumda Yozgat merkez ve ilçe belediyeleri ile diğer kuruluşlar tarafından günlük toplanan 150 ton çöpün tesise kamyonlarla taşındığını, kantarda tartıldıktan sonra Katı Atık Düzeni Depolama Alanına boşaltılarak bertaraf edildiğini, imzalanan sözleşme ile bütün kentin çöpünün toplandığı alanın ''Geri dönüşüm sahasına'' dönüştürülerek mevcut atık sahasının ıslah edileceğini ve deponi gazından en geç 1 yıl içerisinde elektrik enerji üretimine başlanacağını ifade etti.

 

 

 

 

Çöpten enerji üretmenin titiz bir çalışma olduğunu, YOZGAT ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİMİ Projesinin hayata geçirilmesi ile Yozgat’ın, Türkiye’de az sayıda bulunan modern bir tesise kavuşacağını belirten Dr. Kazım ARSLAN, şu bilgileri verdi:

          “Çöpler Tesise boşaltıldıktan sonra ilk olarak Atık Ayrıştırma Ünitesinden geçirilecek, bu ünitede ilk olarak organik olan ve olmayan çöpler ayrıştırılacaktır. Organik olmayan ambalaj atıkları lisanslı geri dönüşüm merkezlerine teslim edilecek, yemek atıkları gibi organik atıklar da Fermantasyon Ünitesinde çürütülerek elde edilecek olan biyogaz, gaz balonuna, ardından da gazla çalıştırılan elektrik motorlarına gönderilerek elektrik üretimi gerçekleştirilecektir. Bunun yanı sıra elektrik motorlarının çalışma sonrası açığa çıkan ısısıyla da sera kurularak organik sebze ve çiçek üretimi yapılacaktır. ”dedi.         

        Birçok yerde boş alanlara dökülerek kötü bir görünüme ve biriken metan gazının patlama riskine sebep olan çöpleri geri dönüştürerek ekonomiye, sera gazı etkisi yaratan metan gazını değerlendirerek de çevreye büyük katkı sağlayacaklarını vurgulayan Dr. Kazım ARSLAN, Tesisimizdeki metan gazından ''Yaklaşık saatte 1000 kilowatt civarında elektrik üreteceğiz. Bu da takriben 3.500 konutun elektrik tüketimi demektir. Ayrıca katı atıkların bertarafı için harcadığımız yıllık yaklaşık 1 milyon lira belediyemizin kasasında kalacaktır. ”dedi.