a
0354
666 66 66
Çağrı Merkezi
Sokak Kütüphanesi Hizmetinizde

 

Yozgat Belediyesi şehirde okuma alışkanlığını artırmak ve Yozgat’ı yeniden eski günlerindeki kültürel ve tarihi dokusuyla buluşturmak maksadıyla şehir merkezinde iki adet sokak kütüphanesi oluşturdu.

Sokak kütüphanelerinin bir tanesi Terminal yanında bulunan Kuğulu Park’ta, diğeri ise Hüzni Baba ve Karslıoğlu Konağı bölgesinde bulunan parkta vatandaşların kullanımına sunuldu.
Kuğulu Park’ta bulunan sokak kütüphanesinin tanıtımını yapan Başkan Arslan, Yozgat’ın ve Yozgatlının geçmişte okumaya ve ilime önem ve değer verdiğini ancak son yıllarda tüm vilayetlerde olduğu gibi Yozgat’ta da okuma alışkanlığının dibe vurduğunu söyledi.
Başkan Kazım Arslan, belediye olarak bu duruma bir nebze olsun ‘dur’ demek adına sokak kütüphaneleri oluşturduklarını ifade etti.
Başkan Arslan, sokak kütüphanelerinin içerisinde kitapların yanı sıra dergiler ve günlük yerel gazetelerinde yer alacağını bildirerek, “Vatandaşlarımız beton duvarlar üzerinde boş oturacaklarına park ve bahçelerimizde oturarak, boş zamanlarını okumak gibi kıymetli bir işle geçirsinler istiyoruz. Bir isteğimizde bu kütüphanelere zarar verilmesin, korunsun ve kollansın istiyoruz” diye konuştu.
“KLİMALI OLACAK”
Başkan Kazım Arslan, Yozgat’ın kış memleketi olduğunu belirterek şehrin muhtelif yerlerine klimalı otobüs durakları alacaklarını ve durakların içerisinde de küçük kütüphaneler oluşturacaklarını söyledi.
Kazım Arslan, klimalı otobüs duraklarının akıllı ve güvenlik özellikli olacağını belirterek, tüm durakların Yozgat Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından 24 saat izlenebileceğini ifade etti.
Otobüs sefer saatlerinin sona ermesiyle durakların kendini otomatik kilitleme özelliği bulunduğunu bildiren Başkan Arslan, “Böylece kötü ve amacı dışında kullanım söz konusu olmayacak. Durakta otobüs bekleyen vatandaşlarımız yine bu kütüphanelerdeki gazete, dergi ve kitapları okuyabilecek” şeklinde konuştu.