a
0354
666 66 66
Çağrı Merkezi
TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLE PROTOKOL İMZALADIK

Belediye Başkanlığımız ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokolün imza törenine, Belediye Başkanımız Celal Köse, Tapu ve Kadastro Bölge Müdür Yardımcısı Sayın Yılmaz Uzun ve Tapu Kadastro İl Müdürü Sayın Çelebi Gülhan katıldı.  

İmzalanan protokolün ardından, Web-tapu sistemi ile hemşehrilerimize birçok konuda kolaylık sağlanacak.

Sistem ile tapu müdürlüklerinin iş yükünün azaltılması, insan kaynağının daha etkin ve verimli kullanılması, hizmetlerin hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilerek vatandaş memnuniyetinin sağlanması, emlakçılık/ takipçilik müessesinin disiplini ve kayıt altına alınması hedeflenmiş, vatandaşlarımızın tapu müdürlüğüne gitmeden, elektronik ortamda taşınmazlarını yönetebilecekleri ve tapu işlemi için elektronik ortamda başvuru yapabilecekleri, işlemler için gerekli olan bilgi ve belgeleri güvenli elektronik ortamda gönderebilecekleri veya bu konularda emlakçılara yetki verebilecekleri bir uygulama hayata geçirilmiştir.

Web-tapu sistemi ile getirilen yenilikler şunlardır. Belediyeler, haciz ve belediye gelirleri kanununa göre belirtme işlemlerini sistem üzerinden gerçekleştirebilir.  Tapu maliki kendi taşınmazının bilgilerini görebilir. Elektronik ortamda gerekli ödemeler yapılarak resmi geçerliliği bulunan güncel tapu senedi, ipotek belgesi ve tapu kayıt örneği alabilir.  Tapu maliki kendi taşınmazına ait bilgilerin başkası tarafından incelenmesi için yetki verebilir.  Tapu maliki, tapu müdürlüğüne gitmeden internetten işlem başvurusunu yapabilir ve gerekli belgeleri internetten tapu müdürlüğüne gönderebilir. Böylece vatandaş tapu müdürlüğüne gitmeden işlemler başlatılarak, imza aşamasına getirilir.  Web-tapu ile vatandaşlar, bizzat gelmeden taşınmazına işlem yapılmamasına yönelik beyan tesis eder veya tesis ettiği beyanı kaldırabilir. Böylece sahtecilik girişimlerine karşı bir tedbir alınmıştır. Web-tapu sisteminde, vatandaşlarımız SMS ile bilgilendirilmektedir. Ayrıca Web-tapu kullanarak malik, emlakçılara güvenli bir şekilde tapu bilgisi görüntüleme ve tapu müdürlüğüne başvuru yapma yetkisi verebilir veya verdiği yetkiyi iptal eder.